WNIOSEK DO ROPWiM O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ – CD. SPRAWY

……………………………………………………………………………………………………………………….

 

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl                  Olsztyn, 1 października 2013 r.

ul.Rzędziana 32

11-041 Olsztyn

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Sekretarz Rady OPWiM

Andrzej Krzysztof Kunert

00-926 Warszawa ul. Wspólna 2 (IV p.)
e-mail: rada@radaopwim.gov.pl

Dotyczy: Godnego upamiętnienia miejsca  spalonych szczątków ludzkich w miejscu dokonania przez wojsko i policję niemiecką 5-9 sierpnia 1944 egzekucji 12000 Polaków i spalenia ich zwłok  przy ulicy Górczewskiej 32.

 WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w sprawie decyzji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o terminie zakończenia prac nad zabezpieczeniem i godnym upamiętnieniem miejsca kaźni i męczeństwa cywilnych mieszkańców Woli, przy ul. Górczewska 32.

 

W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji w sprawie (nasze pierwsze pismo z 7 grudnia 2009 r., ostatnia odpowiedź Rady OPWiM znak R-IV/171/AS/1841/2012 z dnia 30 maja 2012 r.) zwracam się o udzielenie informacji publicznej w sprawie  terminu zakończenia prac nad zabezpieczeniem i godnym upamiętnieniem miejsca kaźni i męczeństwa cywilnych mieszkańców Woli, przy ul. Górczewska 32.

W piśmie z dnia 30 maja 2012 r. zostaliśmy poinformowani, że pomnik w kształcie krzyża, który został odsłonięty 5 sierpnia 2012 r., zostanie uzupełniony w roku 2013 o tablice z nazwiskami pomordowanych osób w rejonie ul. Górczewskiej 32. Takie samo zapewnienie usłyszeliśmy od Sekretarza Rady OPWiM, Pana  Andrzeja Kunerta podczas uroczystości na miejscu pamięci Górczewska 32 w dniu 5 sierpnia 2012 r.

Niestety, obietnice nie zostały zrealizowane do dzisiaj. Z informacji uzyskanych od Profesora Jana Zielińskiego, Kustosza Pamięci miejsca kaźni i męczeństwa cywilnych mieszkańców Woli dowiedzielismy się, że postawienie przed uroczystością 5 sierpnia 2013 r. imiennych tablic ponad 1000 ofiar, które dotychczas udało się ustalić, zostało przesunięte na późniejszy termin decyzją Rady OPWiM. Teren wokół pomnika również nie został uporządkowany, nie przeprowadzono żadnych prac, które były zapowiadane we wcześniejszej i ostatniej korespondencji z Burmistrzem Gminy Wola.

W 2010 r. Rada m.st. Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. W 2014 roku będziemy obchodzili 70. rocznicę Czarnej Soboty 5 sierpnia 1944 r.  apogeum zbrodni ludobójstwa na niewinnej ludności cywilnej na Woli. Nie wyobrażamy sobie wyłączenia miejsca pamięci Górczewska 32 z planów upamiętnień.

Z zapowiedzi medialnych wiemy, że na zabytkowym Cmentarzu Powstańców Warszawy zaplanowano duże prace remontowe. Do wykonania są tablice epitafijne, a także obrzeża betonowe w mogiłach zbiorowych. Miejsce Pamięci Górczewska 32 jest nierozerwalnie związana z Cmentarzem Powstańców Warszawy . To stąd , z kurhanu przy ul. Górczewska 32, na miejscu którego wystawiono pawilon handlowy, wywieziono prochy 12 tysięcy zamordowanych przez niemieckich zbrodniarzy mieszkańców Woli. Film dokumentalny z 2008 r. reżysera Michała Rogalskiego opowiada o tym. W 1945 roku zebrano z ulic popioły ludzi zamordowanych w rzezi Woli. Było ich 12 ton.

W związku z powyższym zwracamy się o udzielenie informacji publicznej, czy Rada OPWiM we współpracy z władzami Dzielnicy Wola przewiduje uzupełnionienie w roku 2014 pomnika o tablice z nazwiskami pomordowanych osób w rejonie ul. Górczewskiej 32 wraz z godnym zabezpieczeniem miejsca pamięci.

Z poważaniem

Prezes Zarządu

Elżbieta Szmidt

Do wiadomości:

Burmistrz Dzielnicy Wola
Urszula Kierzkowska

al. Solidarności 90,
01-003 Warszawa
burmistrz@wola.waw.pl

 

 

Dodaj komentarz