„Wola 1944: wymazywanie” – zaprezentowano nieznane zdjęcia dokumentujące Rzeź Woli

Otwartą w piątek (06.08.2021) wieczorem wystawę „Wola 1944: wymazywanie” – prezentującą fotografie zgromadzone przez prokuraturę we Flensburgu w sprawie Heinza Reinefartha, głównego wykonawcy Rzezi Woli – będzie można oglądać do 2 października w Kolonii Wawelberga w Warszawie.

Ekspozycję zorganizował Instytut Pileckiego we współpracy z Wolskim Centrum Kultury.

Dyrektor Instytutu Pileckiego, dr Wojciech Kozłowski, podkreślił, że ludobójstwo dokonane na Woli w sierpniu 1944 r. jest od początku istnienia tej instytucji w centrum jej zainteresowania. Jednym z najważniejszych elementów badań nad zbrodnią Woli są kwerendy prowadzone we współpracy z archiwami niemieckimi.

„Naszym zadaniem, szczególnie naszego oddziału w Berlinie, jest docieranie do takich źródeł jak te oraz ich udostępnianie” – wyjaśnił.

Kierująca berlińskim oddziałem Instytutu Pileckiego, Hanna Radziejowska,  opowiadając o szczegółach współpracy z archiwami niemieckimi, oceniła, że odkrywanie ich zasobów wywołuje refleksję dotyczącą „traumy, wymazywania i sprawiedliwości”. Dodała, że znaczenie materiałów dotyczących materiałów jest tym większe, że zdjęć dokumentujących Rzeź Woli jest bardzo niewiele.

„To kolejny element przywracania tożsamości Warszawy i Woli oraz przepracowania traumy wynikającej z niesprawiedliwości” – podkreśliła.

Kurator i współautor wystawy Tomasz Stefanek wyjaśnił, iż celem wystawy jest nie tylko przybliżenie historii próby pociągnięcia H. Reinefartha do odpowiedzialności, ale również postawienie pytania o niemiecką odpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej.

Czytaj całość: radiomaryja.pl

Instytut Pileckiego@InstPileckiego· (Twitter)

Trwa oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha. Oprowadza Natalia Radulska z Instytutu Pileckiego, jedna ze współautorek wystawy.

Dodaj komentarz